Jēri jābaro ar garšīgu, svaigu un kvalitatīvu barību

Jēri jābaro ar garšīgu, svaigu un kvalitatīvu barību
imageedit_3_3360806573
Limbažu novada Kaijciema zemnieku saimniecībā “Mikaitas”, kas nodarbojas ar aitkopību, 15. jūlijā notika fermu dienu pasākumu seminars par graudu barības nozīmi kvalitatīvu zīdējjēru izaudzēšanā ganību periodā.
Pasākumu organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) Zālēdāju projekta ietvaros. Fermu dienu “Mikaitās” apmeklēja plašs interesentu pulks: aitu audzētāji, lopkopības speciālisti, lopkopības konsultanti, zinātnieki no LLU un potenciālie aitu audzētāji, kuri vēlas uzsākt biznesu aitkopībā. Priecē tas, ka daži pagājušā gada fermu dienu dalībnieki neformālās sarunās apstiprināja faktu, ka Zālēdāju projekta fermu dienās iegūtās zināšanas ir bijušas kā stimuls paātrinātai aitu saimniecības izveidei. „Mikaitās” ikvienam dalībniekam bija iespēja iegūt informāciju par aitkopības aktuāliem jautājumiem aitu ganāmpulku veselības profilaksē, kvalitatīvu jēru iegūšanā, saglabāšanā, aitu un jēru ēdināšanā, kā arī ganību un rupjās lopbarības kvalitātes nodrošināšanā.
LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa aitkopības nozares interesentus iepazīstināja ar situāciju aitkopības nozarē Latvijā. Aitu skaits Latvijā pēdējo desmit gadu laikā ir pieaudzis no 36 200 līdz 92 544 aitām uz 2015. gada 1. janvāri. Aitu mātes no kopējā aitu skaita sastāda aptuveni 37%, ja 2005. gadā aitu mātes Latvijā bija 11 200, tad šāgada 1. janvārī to ir 34 977. Aitu ganāmpulku skaitam tendence palielināties nav tik liela, patlaban mūsu valstī ir ap 4500 aitu ganāmpulku, tomēr ir vērojama tendence esošajām saimniecībām palielināt dzīvnieku skaitu. Tāpēc aitu audzētājiem ir nepieciešama jauna pieredze, prasmes un zināšanas. Jāsecina, ka ar aitkopību sāk nodarboties ar lauksaimniecību iepriekš nesaistīti cilvēki, kuriem nepieciešams sniegt pamata zināšanas aitkopības nozarē. Mūsdienu sabiedrībā aizvien vairāk patērētāju Latvijā audzētu jēru gaļu izvēlās kā kvalitatīvu, veselīgu un ekoloģisku produktu. Vairāk nekā100 saimniecību (uz 1.07.2014.) iekļāvušās bioloģiskās lauksaimniecības sistēmā. Lai uzsāktu darboties aitkopībā, nepieciešamas salīdzinoši mazākas investīcijas ēkām un tehnoloģijām nekā piena lopkopības vai gaļas liellopu sektorā. Latvijā mērķtiecīgi attīstītu ciltsdarbu aitkopībā veicina LLU Lauksaimniecības fakultātes profesore Daina Kairiša, kura ar uzkrātajām zināšanām un pieredzi šajā jomā ir spējusi organizēt aitkopjus mērķtiecīgai aitu genofonda izveidei, kā rezultātā Latvijā ir saglabāta Latvijas Tumšgalves aitu šķirne. Ir saimniecības, kas piedāvā tirgū vaislas dzīvniekus. Sīkāk par pētījumu un nozares attīstības stratēģiju lasiet šeit

Facebooktwittergoogle_plusby feather

Portāls Latvijas aitkopjiem

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.